Blog

Żeglarskie ciekawostki

Filmoteka żeglarza cz.1

Filmoteka żeglarza cz.1

Żeglarstwo jest szalenie uzależniającym sportem. Jeśli chociaż raz go spróbujemy możemy wsiąknąć na dobre. Ale co zrobić jeśli obowiązki nie pozwalają nam zbyt często opuszczać stały ląd? Wtedy mogą nam przyjść z pomocą filmy oraz seriale! Dzięki nim możemy pozwolić naszej wyobraźni wypłynąć na szerokie wody. Poniższe pozycje będą idealne zarazem dla zatwardziałych wilków morskich jak i początkujących majtków, którzy chcą poznać trochę żeglarskiego klimatu.

 

Wiatr (1992)

Jest to klasyka żeglarskiego kina. Film opowiada o losach Willa Parkera, młodego żeglarza, którego marzeniem jest uczestniczenie w Regatach o Puchar Ameryki. Niestety jego debiut kończy się porażką, przez co Puchar po raz pierwszy w historii trafia w ręce Australijczyków. Żeglarz jednak nie zraża się i podejmuje ponowną walkę o Puchar. Historia filmu opiera się na autentycznych zmaganiach w Regatach o Puchar Ameryki w latach 1983-1987.

 

Karol Olgierd Borchardt – Kapitan własnej duszy (2011)

Film opowiada historię pisarza marynisty, K. O. Borchardta, kapitana żeglugi wielkiej. Dodatkowo przedstawiona jest również historia założenia Polskiej Szkoły Morskiej w Tczewie, gdzie kształcono jednych z pierwszych oficerów powstającej dopiero polskiej floty handlowej. W dokumencie wykorzystano sporo unikalnych ujęć filmowych oraz fotografii. Materiał przepełniony jest żartami oraz opowieściami Kapitana Borchardta o początkach „Polski na morzu”.

 

Wodny Świat (1995)

Żeglarskie kino to nie tylko filmy dokumentalne, ale również przygodowe, a nawet Sci-Fi. Idealnym przykładem jest Wodny Świat, w którym główną rolę grał Kevin Costner, miłość wszystkich kobiet lat 90-tych. Film opowiada o apokaliptycznej wizji przyszłości. Na wskutek stopienia się lodowców, Ziemia zamieniła się w wielki ocean, a stały ląd jest tylko jedną z wielu legend. Troje bohaterów zmęczonych życiem na łodziach lub pływających platformach postanawia odnaleźć suchy ląd pomimo wielu przeciwności losu.

Piraci (2014-) serial

Black Sails jest ukochanym serialem wielu żeglarzy. Przedstawia historię New Providence, dawnej brytyjskiej koloni, w której królują najgroźniejsi piraci. Jednak okres bezprawia oraz Złota Era piratów dobiega końca, gdyż Brytyjczycy postanawiają odzyskać utracone tereny. Serial obfituje we wspaniałe ujęcia starych żaglowców oraz piękne widoki Bahamów, a całokształtu dopełnia wpadająca w ucho muzyka. Wśród bohaterów przedstawiono wiele postaci historycznych, którzy znani byli jako jedni z najokrutniejszych piratów, np: Anne Bonny, Jack Rackham, czy Edward Teach, znany szerzej jako Czarnobrody. Również w fabule występują postacie literackie, takie jak: James Flint, Billy Bones oraz John Silver.

 

 

 

 

_____________

Ula Firlit

 

Dodaj komentarz

Wasze komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.