Blog

Żeglarskie ciekawostki

Biblioteka żeglarki

Biblioteka żeglarki

Zaczynając przygodę z żeglarstwem warto sięgnąć do książek o wiedzy technicznej ale również do książek zawierających wspomnienia i relacje z wypraw innych. To w jakimś sensie uczy nas i daje wyobrażenie o tym co może nas spotkać na morzu. Poniższe pozycje to prywatne Top 5 wśród książek związanych z morzem. 

  

1. "Znaczy Kapitan" - Karol Olgierd Borchardt  

Klasyka i pozycja obowiązkowa. "Znaczy kapitan" czyli kpt. Mamert Stankiewicz - prawdziwa legenda i wielkich statków czar. Kto nie przeczytał, to zachęcam do jak najszybszego nadrobienia zaległości.  

 

2. "Wyprawa szaleńców" - Peter Nichols  

W roku 1968 byliśmy w stanie wysyłać na księżyc, ale nikt nigdy nie opłynął ziemi bez zawijania do portu. Moitessier, Knox-Johnson, Blythe – tych panów chyba nie trzeba przedstawiać. Dziewięciu śmiałków rusza w podróż dookoła świata trasą lorda Chichestera. Wśród świetnych żeglarzy znajduje się również amator, który ma plan jak wygrać te regaty. O tym, o przygotowaniach, niepewności, zmaganiach z naturą i samotnością opowiada ta książka. 

  

3. "Pierwsza po Bogu. Kpt.ż.w. Danuta Kobylińska-Walas" - Eugeniusz Andrzej Daszkowski  

Dawno, dawno (ale nie aż tak dawno temu) gdy byłam mała, ale na tyle duża, że potrafiłam już czytać trafiłam na artykuł o pewnej pani. Pamiętam, że zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że zaczęłam marzyć o pięknym mundurze, do tego oczywiście odpowiedniej czapce i wielkim statku. Wiele lat później natrafiłam na książkę o tej właśnie Pani. Ta pani to kpt. Ż.w. Danuta Kobylińska - Walas, pierwsza w Polsce kobieta kapitan żeglugi wielkiej. W książce zawarta jest jej historia od samych początków w szkole, pierwszych stanowiskach, dowodzeniu wielkimi statkami handlowymi, podróżami po świecie. Jest to jednak książka przede wszystkim o dążeniu do zrealizowania największego marzenia.  

 

4. "Zew oceanu. 312 dni samotnego rejsu" - Tomasz Cichocki  

Tomasz Cichocki opowiada o swoim samotnym rejsie dookoła świata z wielką ilością humoru i autoironii. Zaczynając tę książkę nie spodziewałam się, że będzie mnie w stanie tak rozbawić mimo opisanych bardzo dramatycznych chwil. Czekam na kolejną opowieść Tomasza Cichockiego i mam nadzieję, że się doczekam.  

 

5. "Pozostawiony śmierci" - Nick Ward  

Jest to książka, którą przez przypadek znalazłam w domu na półce. Zaciekawiona zaczęłam ją czytać, do rana była już skończona. Wielka Brytania, regaty Fastnet, rok 1979, trzeciego dnia rozegrała się największa akcja ratunkowa z wody i powietrza prowadzona w powojennej Wielkiej Brytanii. 18 ofiar śmiertelnych, 5 jachtów, które zatonęły oraz 75 które zostały przewrócone do góry dnem. Na jednej z nich współautor książki walczył o życie, uznany za zmarłego i pozostawiony na jachcie. Polecam każdemu tę książkę, a dla zainteresowanych można odnaleźć w internecie zdjęcia z akcji ratunkowej.  

  

 

__________________ 

Marta Byrska

Dodaj komentarz

Wasze komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.