Blog

Żeglarskie ciekawostki

Filmoteka żeglarza cz.2

Filmoteka żeglarza cz.2

Wbrew pozorom tematyka żeglarska bardzo często pojawia się w kinematografii... no może nie aż tak często jak superbohaterowie ;) Dlatego postanowiłam napisać ciąg dalszy naszej filmoteki.  

 

Na głęboką wodę (2006) 

Film opowiada prawdziwą historię o podróży Donalda Crowhursta, amatora żeglarstwa, który postanawia dołączyć do słynnych regat Golden Globe. Regaty te polegają na samotnym okrążeniu świata bez zawijania do portów. 

 

Pan i władca: Na krańcu świata (2003) 

Film opowiada historię komandora marynarki królewskiej „Lucky” Jacka Aubrey’a, który służy na fregacie o nazwie „Surprise”. Akcja rozgrywa się w czasach wojen napoleońskich. Statek Jacka zostaje zaatakowany przez francuski okręt korsarski. Komandor decyduje się na morderczy pościg za wrogim okrętem, pomimo wielu rannych członków załogi oraz poważnych uszkodzeń jednostki. Jest to odważna decyzja decydująca o losach Aubrey’a oraz całej załogi. Jeżeli  uda mu się pokonać nieprzyjacielski okręt, zdobędzie rozgłos i sławę. 

 

Tabarly (2008) 

„Tabarly” to film dokumentalny opisujący życie Erica Tabarly’ego, który już od najmłodszych lat fascynował się żeglarstwem. Służył w Marynarce Wojennej, był dowódcą okrętu, pilotem oraz zwycięzcą wielu regat morskich i oceanicznych. Dodatkowo konstruował oraz budował coraz to nowocześniejsze jachty. Film zawiera materiały archiwalne oraz wypowiedzi bohatera, jego przyjaciół i członków załogi.  

 

Piraci z Karaibów (2003-2011) 

Oczywiście nie mogło na naszej liście zabraknąć słynnych Piratów z Karaibów. Pomimo niewielu nawiązań do prawdziwej historii piractwa lub żeglarstwa, jest  to wspaniały film przygodowy, aby odpocząć od codziennej rutyny. Cztery filmy opowiadają historię ekscentrycznego kapitana Jacka Sparrowa, który poprzez swoje intrygi oraz liczne kłamstwa próbuje osiągnąć swoje cele. W podróży towarzyszą mu również kowal Will Turner oraz Elizabeth Swan, córka gubernatora. 

 

Wikingowie (2013-) serial 

Nasza filmoteka nie byłaby kompletna, gdybym nie wspomniała o Wikingach. To oni byli prekursorami piractwa, przyczynili się do rozwoju budowy przybrzeżnych oraz pełnomorskich statków i techniki żeglowania na wiatr, całkowicie nie znanej w tamtych czasach w Europie południowej. Serial „Vikings” opowiada historię Ragnara Lothbroka oraz jego rodziny. Ragnar jest wybitnym wojownikiem oraz strategiem. Legenda mówi, że jest on bezpośrednim potomkiem Odyna, boga wojny i wojowników. W serialu możemy znaleźć wiele nawiązań do historii wojowniczych ludów Północy. Zdjęcia przedstawiają wspaniałe widoki norweskich fiordów, które w połączeniu z genialną muzyką robią piorunujące wrażenie.  

 

 

__________ 

Ula Firlit

 

Dodaj komentarz

Wasze komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.