Menu

Brexit a polski rynek nieruchomości

Styczeń 23, 2017 - budownictwo
Brexit a polski rynek nieruchomości

Okazuje się, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej odbije się także na polskim rynku nieruchomości. Prawdopodobnie straty będą większe niż ewentualne korzyści. Skutki nie będą jednak bezpośrednie, a raczej związane ze zmianą sytuacji makroekonomicznej oraz spadkiem kursu walut.

Za sprawą Brexitu powrócił przede wszystkim temat kryzysu kredytów hipotecznych denominowanych we franku szwajcarskim. Nie można wykluczyć sytuacji, ze kurs franka przekroczy 5 zł, co wiązałoby się ze znacznym kryzysem. Przejmowanie przez banki zadłużonych mieszkań skutkowałoby załamaniem cen, hibernacją popytu na mieszkania oraz załamaniem się polskiego budownictwa mieszkaniowego. Upadłoby wiele firm deweloperskich i budowlanych. Szanse na taki scenariusz są jednak niewielkie. Słaby złoty nie jest bowiem jedynie problemem osób zadłużonych w obcych walutach. Na skutek rosnącego kosztu obsługi zadłużenia rząd może mieć problemy ze znalezieniem pieniędzy na drogie programy realizowane z budżetu państwa. Może więc dojść do spowolnienia realizacji programu „Mieszkanie plus”. Zmiany związane z Brexitem skutecznie wstrzymały część inwestycji. Spowolnienie brytyjskiej gospodarki widoczne jest też w Polsce.

Artykuł dostarczony przez

konsorcjumfinansowe.pl

Spadek wartości funta prawdopodobnie  zniechęci dużą liczbę Polaków do kupowania mieszkań w Polsce z myślą na przykład o wynajmie. Wiele osób decyduje się już teraz na inwestowanie na Wyspach brytyjskich, gdzie zarobki są stosunkowo wysokie. Tymczasem szanse na otrzymanie kredytu w Polsce są często niewielkie. Ponadto nieruchomości w Wielkiej Brytanii potaniały i to dość znacznie. Z drugiej istnieje też ryzyko, że zmniejszy się dostępność kredytów  w Wielkiej Brytanii. Część Polaków na skutek Brexitu może także wrócić do Polski. Za zarobione pieniądze być może zdecydują się oni kupić dom czy mieszkanie.

Na Brexicie zyskać może natomiast i to znacznie polski runek nieruchomości komercyjnych. Wielu zagranicznych inwestorów zdecyduje się prawdopodobnie zainwestować swój kapitał zamiast na rynek brytyjski w innych krajach na przykład w Polsce. Wielka Brytania przestała być bowiem wraz z podaniem wyników referendum odnośnie Brexitu dobrym partnerem biznesowym i dobrym miejscem na lokowanie swojego kapitału. Już dzisiaj wiadomo, że wiele dużych firm działających do tej pory w Londynie rozważa przeniesienie przynajmniej części swojego personelu do innych krajów Unii Europejskiej, co jest okazją przede wszystkim do obniżenia kosztów. Zyskają na tym głównie wielkie polskie ośrodki outsourcingu – Warszawa, Kraków, Łódź czy Trójmiasto. Chociaż oczywiście nie można liczyć na całkowitą przeprowadzkę ze strony firm urzędujących w londyńskim City.

Według wielu ekspertów Polska przez inwestor postrzegana jest jako miejsce atrakcyjne w Europie pod względem rynku nieruchomości komercyjnych. Powinno to oczywiście cieszyć. Do tej pory w rankingu przodowała Wielka Brytania, przed Niemcami, Hiszpania, Francją i Holandią. W najbliższym czasie Polska może znaleźć się na jeszcze lepszej pozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *