Menu

Zalgorytmizowane roboty a praca człowieka

Kwiecień 23, 2017 - biznes
Zalgorytmizowane roboty a praca człowieka

W polemikach naukowych notorycznie pojawiają się argumenty potwierdzające pewnego rodzaju troski o przyszłą perspektywę pracy w większości krajów. O ile w dzisiejszych czasach to może nie być jeszcze problemem, o tyle za paręnaście lat zalgorytmizowane maszyny mogą stanowić w dużym stopniu bardziej wartościowych pracowników niż inne osoby. Jak w odniesieniu do tego zapowiada się przyszłość dla ludzi?

Aktualnie wyraża się pogląd, iż w nieoddalonej przyszłości zaniknie aż parędziesiąt zawodów. Praca wykonywana przez człowieka zastąpiona będzie wydajnością maszyn. Duże niebezpieczeństwo dotyka bez wątpienia tych profesji, które nie potrzebują dużych umiejętności. Osoby zarządzające firmami, opierającymi się na fizycznej pracy swoich pracowników, pomału zaczynają wprowadzać do powszechnej działalności roboty. Trzeba zaznaczyć, dlaczego rozwiązanie to tak bardzo opłaca się firmom.

Wydaje się, iż używanie robotów w pracy jest nadzwyczaj kosztowne. To prawdziwy argument, aczkolwiek warto podkreślić, że inwestycja ta zdoła niezwykle szybko się opłacić, ponieważ produktywności maszyny nie da się porównać z efektywnością osoby zatrudnionej. Maszyna nie potrzebuje wolnych dni, też nie choruje, może pracować z tym samym poziomem wydajnością przez dwadzieściacztery godziny. To właśnie z takich względów praca wykonywana przez maszyny mogłaby być niebezpieczna dla osób pracujących na niższych stanowiskach w tym znaczeniu, iż ci nie mogliby zdobyć pracy.

W ostatnim czasie donośnie dyskutowano o inicjatywie opodatkowania robotów, ponieważ mogłoby to w jakiś sposób spowolnić ekspansję maszyn. Znajduje to swoich sympatyków jak i przeciwników, ale prezentuje jedną zasadniczą kwestię – maszyny będą wykorzystywane w coraz większy sposób w różnego typu pracy i przez przedsiębiorców pracujących np. w przemyśle.

Warto podkreślić, że ludzie nie będą podmienieni przez maszyny w stu procentach. Nieustannie będzie musiała znaleźć się doświadczona osoba do obsługi ich oraz nadzorowania, zatem nie jest tak, że zanikną wszystkie profesje. Mówi się również, iż za jakiś czas ludzkości wystarczy 4-godzinny dzień pracy, bowiem większa część czynności będzie wykonywana przez nowoczesne technologicznie roboty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *